Miski WC czyli obowiązkowy sprzęt łazienkowy

W każdej łazience jednym z najważniejszych elementów jest zawsze miska WC, potocznie zwana również sedesem. Jest to sprzęt bez którego trudno jest sobie wyobrazić jakiekolwiek współczesne mieszkanie, nawet na głębokiej prowincji. Co ciekawe, jeszcze 30-40 lat temu na wsiach miski WC wcale nie były tak powszechne, jak skłonni bylibyśmy sądzić.

Obecnie miski WC stanowią ważny punkt asortymentu łazienkowego, wybór różnych modeli misek jest naprawdę spory i choć na pierwszy rzut oka miski WC nie różnią się specjalnie od siebie, to jednak możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, które pasować będą do różnych stylów aranżacji łazienki.

Wróćmy jednak na chwilę do historii. Pierwsze domowe toalety znane już były w starożytności, jednak w późniejszych wiekach już nie było łazienek w domach. Dopiero wiek XX przyniósł upowszechnienie się domowych toalet, dostęp do kanalizacji i zmianę pewnych nawyków związanych z codzienną higieną (oczywiście tempo zmian było różne, w jednych krajach zmiany zachodziły szybciej, w innych wolniej).

Dziś miski WC i toalety są niezbędne w każdym domu, są standardem, którego oczekujemy od każdego mieszkania, w którym przebywamy. Niektóre mieszkania mają jeszcze oddzieloną toaletę z miską WC i zlewem od łazienki, gdzie znajduje się wanna lub prysznic, jednak takie rozwiązanie spotyka się raczej w starym budownictwie bloków z wielkiej płyty. W nowszych mieszkaniach miska WC znajduje się zazwyczaj w tym samym pomieszczeniu co kabina prysznicowa, pralka czy wanna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łazienka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *