Jak prawidłowo położyć płytki kuchenne?

klejenie płytekPłytki w kuchni można śmiało położyć samemu. Ale jakie narzędzia będą nam potrzebne aby zrobić to dobrze? Od czego zacząć?

Narzędzia
Jeśli podjęliśmy decyzję o położeniu płytek kuchennych własnoręcznie, będziemy musieli zaopatrzyć się w następujące narzędzia:
– poziomnica,
– miarka, ołówek i linijka,
– sznur mierniczy,
– krzyżyki dystansowe,
– ząbkowana szpachelka i tzw. łata,
– gumowy młotek i korytko,
– klej, masa szpachlowa i zaprawa spoinowa.

Wszystkie te rzeczy znajdziemy z łatwością w markecie budowlanym.

Przygotowanie ściany
Wszelkie nierówności należy najpierw wyrównać przy pomocy zaprawy oraz łaty. Dzięki temu nasze płytki będą równo przylegały do ściany. Jeśli chcemy położyć płytki kuchenne na gładkiej powierzchni, np. starej farbie – dobrze jest nadać jej wcześniej chropowatość, a następnie zastosować emulsję gruntującą.

Zaczynamy układanie
Najpierw należy wyznaczyć linie poziomą, wzdłuż której będziemy nasze płytki układali i wykonać próbne ułożenie płytek umożliwiające wykonanie jak najmniejszej ilości cięć. Klej do montażu nakładamy szpachelką na ścianę i wyrównujemy szpachelką ząbkowaną. Teraz wystarczy przyłożyć płytkę i lekko docisnąć. Identycznie należy postępować z każdą kolejną płytką, pamiętając o zachowaniu odstępów. W szczeliny między płytkami wsuwamy krzyżyki dystansujące. Na koniec między płytki nakładamy zaprawę, tzw. fugę.

Układanie płytek jest w istocie proste, choć wymaga cierpliwości i nieco wprawy. Jednak satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy wynagrodzi nam te trudy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kuchnia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *